PGD

کد : 52
print
نظرات : 0
بازدید : 8566

 

 اولین بار در دهه ی 1980 به عنوان روش جایگزینی برای تشخیص پیش از تولد و سقط احتمالی جنین مبتلا در زوج هایی که در معرض خطر بیماری های حاد ژنتیکی قرار دارند، ابداع شد.همچنین تعیین جنسیت جنین پیش از تولد هم به واسطه ی علاقه ی والدین به یک جنس خاص و هم به علت انتقال بیماری های ژنتیکی وابسته به جنسیت خاصی صورت می گیرد. تشخیص ژنتیکی پیش از لانه گزینی گرچه امر جدیدی است، ولی در انسان اصول کاربردهای بالینی آن در دهه گذشته پایه ریزی شده و امروزه به عنوان یک روش جایگزین برای تشخیص پیش از تولد به کار گرفته می شود.

از ۲۰ سال قبل تاکنون روی جنین انسان انجام می شود و حدود ۲۰ تا ۲۵ هزار نوزاد بعد از انجام PGD در دنیا متولد شده است

قرن 21 قرن شناسايي و درمان بيماري هاي ژنتيكي است و به علت پيشرفت هايي كه در علم و تكنولوژي انجام شده، امروز مي توان علل مولكولي بيشتر بیماري هاي ژنتيكي را تعيين كرد. با دانستن علت بيماري ژنتيكي مي توان از تكرار آن در خانواده جلوگيري كرده يا از روش هاي درماني پيشرفته مانند استفاده از سلول هاي بنيادي، ژن درماني و يا استفاده از آنزيم هاي جايگزين استفاده كرد. مهم ترين دليل براي استفاده از PGD بحث پيشگيري است. اين روش بهترين، موثرترين و بي خطرترين روش پيشگيري از بيماري هايي مانند "تالاسمي"،" آنمي داسي شكل"، انواع عقب ماندگي هاي ذهني، ناشنوايي، نابينايي و انواع سرطان ها در خانواده است.

 در حال حاضر PGD تنها روش ممکن برای زوج هایی است که در معرض داشتن فرزند مبتلا به بیماری های ژنتیکی قرار دارند و در ضمن به دلایل قانونی، مذهبی و... نمی توانند سقط جنین را در صورت مبتلا بودن جنین به بیماری های ژنتیکی تجربه نمایند.

تفاوت این شیوه از تشخیص با تشخیص های پیش از تولد که در گذشته صورت می گرفته، چیست؟

 

 • بحث جلوگيري از تكرار بيماري ژنتيكي به دو صورت PGDو PND است.PGD به صورت لقاح خارج ازرحمي است که البته این کار عوارض عمده ای ندارد، ولی در روش PND که پس از لقاح طبیعی انجام می شود ما فقط مجاز به تشخیص در 10 تا 14 هفتگی بارداری می شویم و در صورت وجود اختلال در کروموزوم ها تنها راه سقط جنین است . در روش PGD اصولا بارداری تنها با جنین های سالم ایجاد خواهد شد و به سقط درمانی احتیاجی نیست. با این روش می توانیم، جنین سالم را درون رحم مادرش بگذاریم.

استفاده از این روش، مستلزم به کارگیری روش لقاح مصنوعي است

دلایل انتخاب تکنیک PGD چیست؟

پیشگیری از نواقص ژنتیکی

برخی والدین بیماری‌های ژنتیکی ویژه‌ای دارند و مایل نیستند این اختلال به فرزندشان نیز منتقل شود. به عنوان مثال هموفیلی و دیستروفی ماهیچه‌ای از جمله اختلالات جنس مذکر محسوب می‌شوند و به همین دلیل چنین والدینی ترجیح می‌دهند در تعیین جنسیت دخالت و جنسیت جنین خود را مؤنث انتخاب کنند. به این ترتیب با کمک تکنیک PGD می‌توان از بروز اختلالات ژنتیکی بسیاری پیشگیری کرد.

 • در مواردي كه خانواده اي داراي فرزند مبتلا به يك بيماري ژنتيكي باشند، مانند خانواده هايي كه داراي فرزند مبتلا به تالاسمي ماژور هستند، تنها راهي كه تاكنون براي جلوگيري از به دنيا آمدن فرزند مبتلا به "تالاسمي ماژور" وجود داشت، تشخيص پيش از تولد از طريق آزمايش مايع آمينوتیک(مايع اطراف جنين)یا پرزهای جنینی بوده است. در صورت ابتلاي جنين به بيماري مورد آزمايش یعنی در 25% موارد، ختم حاملگي از طريق سقط جنين انجام می شده است .
 • هرچند آزمايش جنين مبتلا به تالاسمي، توانسته از تولد بيماران مبتلا به تالاسمي جلوگيري كند، اما اين شيوه آسيب هاي زيادي براي مادر به دنبال داشته است . سقط جنين هاي مبتلا به تالاسمي در هفته هاي15 تا 19 بارداري يكي از علل استرس هاي زمان بارداري به شمار مي رود. تحقيقات نشان مي دهد، پيامدهاي استرس رواني سقط روي مادر گاهی به اندازه تحمل استرس براي فردي است كه در جنگ شركت كرده است. زنان گاهي تا سال ها بعد از سقط از عوارضي همچون بي خوابي، افسردگي، احساس گناه و ده ها عارضه ديگر رنج مي برند .در مقايسه با تشخيص هاي رايج پيش از تولد كه هم اينك در بسياري از آزمايشگاه هاي كشور انجام مي شود، تشخيص پيش از بارداري، اصولا بي خطر و بدون هيچ يك از عوارض فوق است .
 • جلوگیری از تولد کودکان معلول

حفظ تعادل جنسیتی در یک خانواده

افزایش احتمال بارداری موفق

برخی کاربردهای PGD به شرح زیر است:

بیمارانی که بیش از 3 بار عمل IVF یا میکرواینجکشن انجام داده اند،‌ اما منجر به حاملگی نشده است؛

 اسپرم مرد شدیدا ضعیف است.

هنگامی که سن خانم بیش از 35 سال باشد؛ چون همان طور که می دانید با افزایش سن میزان تولد نوزاد دچار سندرم داون (داشتن ۳ کروموزوم شماره ۲۱) حدود ۱۰ برابر افزایش می یابد و سایر اختلال های کروموزومی نیز حدود ۲ تا ۳ برابر می شود
مواقعی که ناهنجاری های ساختاری مانند ترانس لوکیشن (جابه جا شدن قطعات کروموزومی)‌ در آزمایش کاریوتایپ زوجین وجود دارد؛ در سقط های مکرر که عوامل دیگری برای سقط وجود نداشته است؛

تشخیص جنسیت در بیماری هایی مانند هموفیلی که وابسته به جنس است و بروز آن به خصوص در پسران بیشتر از دختران است؛

 بیماری های تک ژنی مانند تالاسمی که ممکن است در نوزاد بروز کند.

برای پیشگیری از سرطان یا بیماری هایی که در سنین بالا بروز می کند (مثلا با وجود یک ژن به نام BRCA۱، فرد در سنین بالا مبتلا به اختلال های غدد یا سرطان می شود و می توان با انجام PGD از آن پیشگیری کرد.)

▪ گاهی خانواده دارای یک فرزند مبتلا به سرطان یا تالاسمی ماژور یا... هستند که از طریق پیوند مغز استخوان بهبود می یابد. در این صورت به مادر می گویند که باردار شود در صورتی که HLA جنین با آن فرزند مبتلا همخوانی داشته باشد می توان از سلول های خون بندناف برای پیوند استفاده کرد. در این صورت می توان از ابتدا با انجام PGD نوزاد متولد شده باانتی ژن لوکوسیت انسانی HLA هماهنگی داشت.

▪ خانواده هایی که سابقه تولد یک بچه ناقص یا عقب مانده دارند که ناشی از توارث آن اختلال از طریق ژن مخصوص یا اختلال در تعداد کروموزوم ها است؛ مثل داشتن یک فرزند مبتلا به سندرم داون یا سایر عقب ماندگی های ذهنی.

▪ خانواده هایی که دارای فرزند مبتلا به هموفیلی، تالاسمی ماژور، یا کری ارثی و سایر بیماری های مادرزادی هستند که با تغییر جنس فرزند یا تعیین این اختلال می توانند دارای فرزند سالمی شوند. همان طور که می دانید تولد این فرزندان غیر از بار مالی شدید برای خانواده، مشکل های روحی و روانی نیز به جا می گذارد.· بیماری های ژنتیکی تنها در ازدواج های خویشاوندی دیده نمی شود؛ زوج ها باید بدانند که اصولا آزمایش های ژنتیکی مانند PGD در خانواده هایی انجام می شود که مشکلات ژنتیکی در آن ها وجود دارد. احتمال وجود بیماری های ژنتیکی در ازدواج های غیر خویشاوندی هم وجود دارد. بنابراین PGD در مورد تمام خانواده هایی که سابقه بیماری ژنتیکی در آن ها وجود دارد، توصیه می شود

اولین قدم در انجام آزمایش PGD انجام مشاوره ژنتیک توسط متخصص PGD است. در این مشاوره به بررسی ژنتیکی لازم درباره خانواده پرداخته خواهد شد تا بتوان با اطمینان، وارد چرخه انجام PGD شد . در گام بعدی مشاوره IVF و زنان انجام می شود که در این مشاوره امکان انجام باروری خارج از رحمی بررسی می شود و در صورت وجود نداشتن هر گونه عامل بازدارنده مانند مشکلات هورمونی و پیری زودرس تخمدان ها که مانع از بارداری افراد می شود، فرد متقاضی می تواند، وارد دوره بارداری خارج از رحمی و تخمک گیری شود که در نهایت منجر به لقاح خواهد شد.

روش تعیین جنسیت جنین پیش از لانه گزینی شبیه همان روش لقاح خارج رحمی و یا میکرواینجکشن است که از این مرحله به بعد و پیش از انتقال جنین به داخل رحم جنین های دلخواه در محیط آزمایشگاه تعیین و به داخل رحم انتقال داده می شوند. برای تعیین جنسیت جنین در مرحله ی پیش از انتقال جنین به داخل رحم، در دیواره ی پیرامون جنین شکاف کوچکی ایجاد می کنیم و با وارد کردن یک سوزن به داخل جنین یکی از سلول های جنین برداشته می شود. این مرحله از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است و حتما باید با مهارت و دقت بسیار بالایی صورت گیرد. گرفتن این سلول از جنین باید با دقت زیادی صورت گیرد تا آسیبی به جنین وارد نشود. این سلول در شرایط خاصی تحویل متخصصین ژنتیک داده می شود تا جنین، از لحاظ جنسیت، مورد ارزیابی ژنتیکی قرار گیرد. بعد از این که جنسیت جنین ها توسط متخصصین جنین شناسی اعلام شد، جنین های با جنسیت دلخواه و جنین های عاری از نقایص ژنتیکی به داخل رحم انتقال داده می شوند.

 در مواردی که تعداد جنین های تعیین جنسیت شده زوجین زیاد باشد سه تا چهار جنین به داخل رحم انتقال داده می شود. دو هفته پس از انتقال جنین به داخل رحم فرد با انجام تست حاملگی در صورت مثبت بودن حاملگی ادامه می یابد و فرزند دلخواه زوجین متولد خواهد شد. از زمانی که روش PGD یا روش تعیین جنسیت جنین پیش از لانه گزینی برای اولین بار مطرح شده، یک دهه سپری شده است که طی این مدت، این تکنیک برای تعیین جنسیت جنین و تشخیص ژنتیکی بیماری های مختلفی به کار گرفته شده که کارایی آن را به اثبات رسانده است.

مراحل فرآیند PGD:

انجام این روش تنها در ترکیب با IVF امکان پذیر است. ابتدا با تجویز داروهایی، چندین فولیکول وادار به رشد شده و برای آزادسازی چندین تخمک آماده می گردند. سپس در زمان مناسب، تخمک ها برداشت می شوند. در آزمایشگاه IVF، اسپرم آماده شده و به تخمک ها افزوده می شود. پس از لقاح، تخمک ها که به نام رویان شناخته می شوند، مراحل رشد و تقسیم خود را آغاز می نمایند. در مرحله ی مناسبی از رشد و تقسیم، یک سلول (بلاستومر) از هر رویان جدا شده و در اختیار بخش ژنتیک قرار می گیرد. جداسازی بلاستومر از نظر تکنیکی، فرآیند دشواری است. هدف جنین شناس در اینجا، جداسازی یک سلول سالم با کمترین آسیب ممکن به بقیه ی رویان است. این کار با استفاده از میکروسکوپ ویژه ای صورت می گیرد. بلاستومر بیوپسی شده، به آزمایشگاه ژنتیک برده شده و باقیمانده ی رویان در یک محیط کشت مناسب به آنکوباتور بازگردانده می شود تا به رشد و نمو خود ادامه دهد.

ارزیابی ژنتیکی

کار آزمایشگاه ژنتیک نیز در ارزیابی تنها یک سلول برای ناهنجاری های ژنتیکی آسان نیست. به دلیل وجود تنها یک سلول برای ارزیابی ژنتیکی، نمی توان شمار ناهنجاری های مورد بررسی را خیلی گسترش داد. تنها رویان هایی که عاری از ناهنجاری ژنتیکی باشند، برای انتقال به رحم یا انجماد، انتخاب می گردند. بنابراین، رویان هایی که برای یک ناهنجاری ژنتیکی، مثبت ارزیابی شوند و نیز آنهایی که تشخیص درست در آنها مقدور نشد، به رحم منتقل نمی گردند.

ریسک فرآیند PGD

از دیدگاه بیمار، حتی پس از انجام دوره ی درمان، روش PGD و IVF ممکن است هنوز هم تضمینی برای وقوع بارداری وجود نداشته باشد. در اکثر بیماران، روش IVF می تواند منجر به تولید رویان گردد. اما پس از انتقال رویان ها به رحم، کسی نمی تواند از انجام لانه گزینی هر رویان مطمئن باشد. آمارها نشان می دهند که بیماران جوان تر شانس بیشتری برای لانه گزینی موفقیت آمیز و ادامه ی بارداری نسبت به بیماران مسن تر دارند. به طور کلی این شانس از 35 سالگی به بعد پایین می آید. البته گاهی تفاوت های فردی هم وجود دارد. بیماران باید به طور جداگانه و کامل ارزیابی گردند. در صورت استفاده از روش های IVF و PGD مزایا و محدودیت هایی وجود دارد. روشن است که بیوپسی از رویان در حال رشد می تواند منجر به عدم زنده مانی برخی رویان ها گردد. اما رویان هایی که از نظر ژنتیکی سالم تشخیص داده شوند، شانس بیشتری برای لانه گزینی و ادامه مراحل رشد و نمو خواهند داشت. همچنین این باور وجود دارد که نرخ باروری با PGD ممکن است در بیمارانی که برای شان IVF انجام شده، بالاتر باشد. زیرا زنانی که PGD برای شان انجام شده از نظر باروری مورد ارزیابی قرار می گیرند.

نحوه ی انجام PGD:

در صورت نیاز به انجام آزمایش FISH از تکنیک استاندارد IVF استفاده می گردد. در صورت وجود اشکال در اسپرم یا نیاز به انجام PCR برای بیماری های تک ژنی، از تکنیک ICSI استفاده می شود. این کار به منظور کاهش خطر آلودگی با DNA ی اسپرم صورت می گیرد. تنها یک سلول از رویان هشت سلولی از میان شکافی که در دیواره ی محافظ بیرونی ایجاد می گردد، بیرون کشیده می شود. این مراحل در زیر میکروسکوپ بدون آسیب رساندن به قابلیت زنده مانی طبیعی و رشد و نمو جنین انجام می شود. زیرا در این مرحله هنوز هیچ یک از سلول های رویان تمایز نیافته اند. سپس این سلول جدا شده، از نظر وجود ناهنجاری های ژنتیکی ارزیابی می گردد.

 روش PGD با سه تکنیک ژنتیکی امکان پذیر است: FISH، PCR و هاپلوتایپ.

 • FISH

 

PGD براي تشخيص كروموزومهاي غير طبيعي_هيبريديزاسيون فلوئورسنت درجا( FISH ):

فعاليت تشخيص ژنتيكي قبل از لانه گزيني براي ارزيابي سلولهاي قبل از دوره روياني جهت ارزيابي كروموزومهاي اختصاصي غير طبيعي انجام مي شود . يك سلول طبيعي در مرحله قبل از روياني 23 كروموزوم از مادر و 23 كروموزم از پدر دارد كه جمعا 46 كروموزم مي شود. گاهي سلولها در روند تقسيمات اوليه ، بطور مساوي تقسيم نمي شوند . اين اشكال در تقسيم اغلب با افزايش سن مادر افزايش پيدا نموده و يكي از دلايل مهم كاهش باروري وقوع و افزايش ناهنجاريهاي كروموزومي و ژنتيكي در ارتباط با افزايش سن مي باشد .

با استفاده از روش هيبريديزاسيون فلوئورسنت در جا ( FISH ) مي توانيم تعداد كروموزمهاي اختصاصي را بشماريم .به طور كلي كروموزومهايي كه بيشتر در پيدايش ناهنجاريها دخيل هستند مثل كروموزوم 21 ، كروموزم 18 يا كروموزومهاي X و Yشمرده ميشوند.

ازديگر موارد كاربرد FISH تشخيص وضعيت سلول قبل از مرحله روياني براي انتقال آن مي باشد .با انتقال روياني كه نقص كروموزوم اختصاصي ندارد ، تعداد رويانهاي انتقالي را مي توان كاهش داد كه در عوض خطر حاملگي سه قلويي يا چهار قلويي كاهش پيدا مي كند . با این تکنیک می توان کروموزوم های خاصی را با استفاده از پروب های فلورسنتی که برای هر کروموزوم اختصاصی هستند، ارزیابی نمود. پروب های نشان دار به کروموزوم ها متصل شده و زیر میکروسکوپ فلورسنت مرئی می گردند. در حال حاضر، با این تکنیک می توان حداکثر تا پنج کروموزوم (X، Y، 13، 18 و 21) را به طور همزمان در یک سلول تکی مورد ارزیابی قرار داد. در مورد بیماری های پیوسته به جنس نیز می توان از این تکنیک برای تعیین جنسیت و ناهنجاری های کروموزومی عددی و ساختاری مثلا غربالگری آنیوپلوییدی استفاده کرد.

 • PCR

این تکنیک امکان تکثیر قطعات انتخابی DNA ی استخراج شده از هسته را به منظور شناسایی وقوع جهش در یک ژن خاص فراهم می نماید. معمولا طی یک روز می توان به تشخیص نهایی دست یافته و تنها رویان هایی که سالم تشخیص داده شوند، در روز چهارم یا پنجم به رحم منتقل می شوند.

 • هاپلوتایپ

این تکنیک در سال 2006 ابداع شد. در اینجا از انگشت نگاری DNA به منظور شناسایی کروموزوم هایی که ژن های بیماری زا را حمل می کنند، استفاده می گردد.

 

زوج هایی که سابقه ی بیماری ژنتیکی داشته اند، باید پیش از آغاز فرآیند PGD، مشاوره ی ژنتیکی دریافت نمایند. آنها باید از گزینه های جایگزین موجود از جمله PND، سقط جنین در صورت مثبت بودن آزمایش، اهدای گامت یا در نهایت قبول فرزندخوانده، آگاه گردند. همچنین باید در مورد خطرات تشخیص اشتباه احتمالی نیز مورد مشاوره قرار گیرند. متاسفانه، برای زنان مسن تر و زنانی که سطح پایه ی FSH شان بالاست، PGD می تواند به علت نرخ پایین تر بارداری گزینه ی خوبی باشد. این افراد ممکن است حتی قادر به تولید شمار مناسب رویان برای انجام این آزمایش هم نباشد. تاکنون هیچ گونه گزارشی از افزایش ناهنجاری های جنینی به دنبال PGD وجود نداشت است. توجه به این نکته هم بسیار مهم است که احتمال دارد که هیچ یک از رویان های آزمایش شده سالم نبوده و برای انتقال به رحم مناسب نباشند. از این گذشته، همانند همه ی آزمایشات دیگر، در اینجا نیز احتمال گرفتن نتایج مثبت کاذب و منفی کاذب نیز وجود دارد (به ترتیب 1 به 6 و 1 به 50). علت این امر ناهمگنی کروموزوم ها از یک سلول به سلول دیگر (موزاییسیزم) بوده و بنابراین سلول گرفته شده برای بیوپسی ممکن است نماینده ی خوبی از بقیه ی سلول های رویان نباشد. بنابراین، توصیه می شود که زنان با ریسک بالا در طی دوران بارداری (در حدود هفته های 11 تا 16) برای ناهنجاری های کروموزومی مورد آزمایش قرار گیرند. مراکز کمی خدمات PGD را ارایه می دهند. کاربرد روش PGD در حال افزایش بوده و اندیکاسیون های آن در حال گسترش است. جدول زیر مثال هایی از بیماری های ژنتیکی است که می توان با روش PGD تشخیص داد.

 

 • PGS (غربالگری ژنتیکی پیش از لانه گزینی

 

غربالگری ژنتیکی پیش از لانه گزینی که به نام غربالگری آنیوپلوییدی نیز شناخته می شود، شامل غربالگری رویان ها با استفاده از روش FISH برای آنیوپلوییدی های رایج (کروموزوم 21، 18، 16 و 13) است. آنیوپلوییدی وضعیتی است که در آن تعداد کروموزوم در هر سلول رویان اشتباه است. سپس تنها رویان های سالم که تعداد کروموزوم شان طبیعی است برای انتقال به رحم انتخاب می گردند. در زنان مسن تر که وقوع ناهنجاری های کروموزومی از قبیل سندروم داون 7 تا 70 برابر افزایش می یابد، زنانی که سابقه ی سقط مکرر جنین یا عدم موفقیت مکرر در IVF دارند (در حالی که رویان های با کیفیت خوبی داشته اند)، از این تکنیک به منظور افزایش نرخ تولد با IVF استفاده می گردد.

بازدهی روش های PGD و PGS به دو عامل بستگی دارد: تعداد رویان های در دسترس برای بیوپسی که با افزایش سن زن کاهش می یابد؛ و بیماری های ژنتیکی، زیرا تعداد رویان های سالم قابل انتقال به رحم به وجود بیماری ژنتیکی بستگی دارد.

 

تکنیک PGD نیازمند انجام IVF است تا بتوان رویان ها را پیش از کاشت در رحم از نظر بیماری های ژنتیکی ارزیابی نمود. این کار نیاز به سقط را برطرف می کند. این فرآیند با ملاحظات اخلاقی و پزشکی همخوانی داشته و امکان انتخاب جنسیت را نیز فراهم می نماید.

تعیین جنسیت پیش از لانه گزینی چگونه انجام می‌شود؟

سهم هر والد بیولوژیکی در تعیین جنسیت جنین مساوی است. والد زن از نظر تکوینی XX است و به این ترتیب می‌تواند کروموزوم X را به فرزند خود انتقال دهد. والد مرد XY است بنابراین وی دهنده هر دو کروموزوم X و یا Y محسوب می‌شود. زمانی که یک اسپرم حاوی کروموزوم Y تخمک را باردار کند، جنین پسر خواهد بود و اگر اسپرم حاوی کروموزوم X تخمک را باردار کند، جنین دختر می‌شود. با این تفاصیل شانس تولد هر نوزاد پسر یا دختر به طور تقریبی 50-50 است اما این تقریب از آن جهت است که اسپرم‌های تعیین کننده جنسیت خصوصیات رفتاری متفاوتی دارند. به عنوان مثال اسپرم‌های حاوی کروموزوم X حجیم‌تر هستند و به همین دلیل حرکت کندتری دارند و تعداد کمی از آن‌ها به دهانه رحم می‌رسند. در مقابل، اسپرم‌های حاوی کروموزوم Y نمی‌توانند در محیط اسیدی رحم به مدت طولانی دوام بیاورند و به نسبت اسپرم‌های حاوی کروموزوم X عمر کوتاه‌تری دارند. خصوصیاتی از این دست بسیاری از دانشمندان علوم ژنتیک را بر آن داشت تا روش‌هایی را برای مشخص نمودن جنسیت جنین تدوین کنند اما این روش‌های تجربی اغلب ناکارآمد و بیش از اندازه بر پایه احتمالات بنا نهاده شده‌اند.
امروزه یکی از تکنیک‌های مؤثر برای مشخص کردن دختر یا پسر شدن جنینی که هنوز متولد نشده است، روش تعیین جنسیت پیش از لانه گزینی (Pre-implantation genetic diagnosis) است. از این تکنیک در لقاح آزمایشگاهی (IVF) چه برای زوج‌های بارور و چه نابارور به منظور انتخاب جنسیت نوزاد آینده کمک گرفته می‌شود.

در این تکنیک پیشرفته، رویان (جنین) با جنسیت انتخاب شده پیش از انتقال به رحم، از نظر ناهنجاری‌های ژنتیکی نیز مورد بررسی و مطالعه قرار می‌گیرد. روش تعيين جنسيت جنين پیش از لانه گزینی مشابه روش لقاح خارج رحمي و يا ميکرواينجکشن است. پبش از انتقال جنین‌هایی که به روش IVF رشد کرده‌اند لازم است عمل غربالگری صورت گیرد. به این ترتیب رویان‌های 3 روزه سالم، برای تعیین آزمایش‌های لازم انتخاب می‌شوند. تعیین جنسیت یکی از هدف‌های انجام غربالگری محسوب می‌شود اما هدف مهمتر انجام تست ناهولادی (Aneuploidy) یا تشخیص کروموزوم‌های معیوب در پیشگیری از ناهنجاری‌های ژنتیکی از قبیل سندروم داون است. برای تعیین جنسیت، در غشای اطراف رویان شکاف کوچکی ایجاد می‌گردد. سپس در فرآیندی که نیازمند دقت عمل بسیار بالایی است، یکی از سلول‌های جنین خارج می‌شود. این سلول به منظور تعیین جنسیت و نیز ارزیابی نواقص کروموزومی توسط متخصصین ژنتیک مورد بررسی قرار می‌گیرد. پس از غربالگری، رویان‌های سالم با جنسیت دلخواه برای چند روز دیگر در انکوباتور نگهداری می‌شوند. سپس این رویان‌های 5 تا 6 روزه به همان روش میکرواینجکشن به داخل رحم انتقال پیدا می‌کنند.

موفقيت درمان در كنار PGD و با استفاده از اين روش جديد به چند دليل افزايش مي يابد:
1)جنين انتخاب شده جنين سالمي است.
2) از شكل گيري و تولد كودكان با ناهنجاريهاي ژنتيكي جلوگيري مي شود.
3) براي برداشتن بلاستومر يا سلول هاي جنيني ناگزير سوراخي در كمربند جنيني يا زونا ايجاد مي شود كه اين مجرا مي تواند مبدأ لانه گزيني بهتر جنين در رحم باشد.

Ruwix is the best place to learn about the Worlds best selling puzzle toys, like the Rubik's Cube.

 

 ارسال سوال

مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:

 1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
 2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
 3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
 
و 1 نقر موافقت کرده اند.
اولین مخالف باشید.
تصویر امنیتی
کد فوق را در فیلد زیر را وارد نمایید
نمایش 3 نظر
مرتب سازی براساس

مادر
ارسال شده در در 1399/06/10 12:05:45 ب.ظ

با سلام و خسته نباشید.روش pgd و انتخاب جنین پسر برای والدینی که بارور هستن و مشکل ژنتیک ندارند ، انجام میگیرد .ابتدا تا انتهای کار چگونه است؟و آیا از نظر شرعی و اسلامی مشکلی ندارد؟

مادر
ارسال شده در در 1399/06/10 12:05:18 ب.ظ

با سلام و خسته نباشید.روش pgd و انتخاب جنین پسر برای والدینی که بارور هستن و مشکل ژنتیک ندارند ، انجام میگیرد .ابتدا تا انتهای کار چگونه است؟و آیا از نظر شرعی و اسلامی مشکلی ندارد؟

رضایی
رضایی
ارسال شده در در 1396/09/01 03:29:49 ب.ظ

باسلام میخواستم ببینم درمرکز شما چه مقدار تعیین جنسیت باروش pgdانجام شده وچقدرشون باموفقیت وجنسیتی که متقاضیان خواستن انجام شده

38420174 51 (98+)
38420174 51 (98+)
ایران - مشهد - بلوار احمد آباد - بلوار ابوذر - نبش ابوذر 23
Copyright 1400 by armaghan-med.com