All
سوالات تخصصی
IUI چیست و برای چه بیمارانی استفاده می شود؟
تلقیح اسپرم شسته شده به داخل رحم ویا هرجایی بالاتر از سوراخ داخلی دهانه رحم , IUI  نامیده می شود. IUI  یکی از روشهایی است که امروزه کاربرد گسترده ای درناباروری با علت مردانه ( کاهش در تعداد و حرکت اسپرم- افزایش تعداد اسپرم غیر طبیعی ) , علل زنانه مانند اختلالات دهانه رحمی , ایمونولوژیک و یا ناباروری با علت نامشخص دارد.

 

IUI اکثرا به عنوان یک روش درمانی ترکیبی با تحریک تخمک گذاری دارویی (IO) استفاده می شود. با استفاده از این روش احتمال وقوع حاملگی برای هرزوج تحت درمان بین 26-8% در هر سیکل متغیر بوده و حدود 60% زوج ها پس از 3 دوره درمان حامله می شوند.

علتهای مردانه برای انتخاب روش IUI:


·
 کاهش متوسط درتعدادوحرکت اسپرم
· جراحی و صدمه به دستگاه تناسلی مردانه
· اختلالات چندگانه (هم مربوط به زن و هم مربوط به مرد)
· مشکلات ایمونولوژیک ( آنتی اسپرم آنتی بادی در مرد)
· بیماریهای سیستمیک مثل دیابت و تیروئید
· انزال رو به عقب
· مصرف داروهایی که باعث اختلال در مقاربت ویا در کیفیت اسپرم شود

علتهای زنانه برای انتخاب روش IUI:

· مختل بودن آزمایش پس ازمقاربت (PCT)
· تنگی شدید دهانه رحم به علت کرایو یا کوتر
· اختلال در ترشحات دهانه رحم (آنتی اسپرم آنتی بادی در زن)
· آندومتریوزخفیف

مشکلات در مقاربت :

·     ناتوانی جنسی
·     انزال زودرس
·     تنگی شدید واژن (واژینیسم ) 

بهترین نتایج IUI در موارد نازایی با علل ناشناخته دیده شده است ولی امروزه کاربرد IUI در ترکیب با IO در بسیاری از موارد دیگر نازایی نیز پیشنهاد می شود.

یک زوج وقتی کاندیدآی یو آی می باشند که زن دارای رحم و لااقل یک لوله سالم بوده ومرد نیز یک تعداد قابل قبول اسپرم متحرک داشته باشد.

روش درمان IUI چگونه است؟

ابتدا باید تخمدانهای زن با کمک دارو تحریک گردد تا تعداد کافی تخمک فراهم شود. جهت این کار به ترتیب زیر عمل می شود:

· انجام سونوگرافی در روز دوم یا سوم عادت ماهیانه

· تجویز داروی تحریک تخمدان براساس نظر پزشک

· تعیین زمان مراجعه بعدی سونوگرافی برای کنترل میزان پاسخ دهی تخمدان به دارو

· در صورتی که اندازه فولیکولها به 18میلیمتر ویا بالاتر برسد زمان تزریق آمپول HCG مشخص می شود.

· مراجعه زوجین40-36 ساعت بعداز تزریق HCG جهت IUI

به منظور افزایش شانس حاملگی از اسپرم های آماده شده زنده ومتحرک با شکل طبیعی و عاری از مایع منی و مواد زائد استفاده می شود.باید توجه داشت که هرگز اسپرم شسته نشده مستقیما نباید داخل حفره رحم واردشود چون ممکن است به علت افزایش حساسیت منجربه عواقب کشنده گردد.

گاهی ناباروری مردانه بااختلال شدید اسپرموگرام می توان ازدو نمونه پشت سرهم که با فاصله 6-4  ساعت جمع آوری شده استفاده نمود.

جهت حمایت از فاز لوتئال (مرحله پس ازتخمک گذاری ) پس از IUI پروژسترون تجویز می شود. دو هفته بعد از عمل IUI بررسی حاملگی با اندازه گیری سطح هورمون خونی β-HCG انجام   می شود و در صورت مثبت بودن آزمایش حتما مرکز را جهت ادامه درمان درجریان بگذارید.

آی وی اف (IVF) چیست؟
 IVFمخفف لغت هاي انگليسي (باروري در درون بدن انسان) است. اولين بار با اين روش در سال 1978 نوزادي را در يك زوج ناباروربا موفقیت  به دنيا بياورند.

چه كساني براي انجام اين روش انتخاب مي شوند؟

در ابتدا اين روش براي زناني به كار مي رفت كه لوله هاي تخمداني شان داراي كارآيي لازم براي انتقال تخمك نبود. ولي امروزه از اين روش براي موارد زيادي استفاده مي شود. به طور مثال مرداني كه داراي اسپرم هاي نا كافي براي باروري هستندبا اين روش داراي فرزند مي شوند.

فوايد روش IVF: اين روش توانسته نوزادان زيادي را چه از زنان نابارور و چه از مردان نابارور به دنيا آورد.

مراحل انجام IVF:

مرحله تحريك فوليكول:

يك هفته پس از شروع مصرف داروي  محرک يك سونوگرافي انجام مي شود. اگر كيست تخمداني مشاهده نشد .دارو تجويز شده و  مرتب توسط سونوگرافی سایز فولیکول ها بررسی می شود..

در روز پنجم يا ششم مصرف آمپولها در ساعات 7 الي 9 صبح آزمايشات اندازه گيري هورمون هاي استروژن انجام مي شوند و يك سونوگرافي ديگر از طريق واژن انجام خواهد شد. بر اساس اين نتايج, پزشك ميزان داروها را تنظيم مي كند. اين كار تا زمان بالغ شدن فوليكول هاي تخمداني ادامه خواهد يافت.

مرحله بالغ كردن فوليكول ها:

در اين مرحله داروي HCG یا سایرداروها بنا به صلاحدید پزشک و شرایط بیمار براي بلوغ نهايي تخمك ها تزريق مي شود.

مرحله جمع آوري تخمك ها:

در اين زمان زن را وارد اتاق عمل مي كنند. يك متخصص بيهوشي داروي بيهوشي را به صورت آرامش بخش وريدي تزريق مي كند. سپس متخصص مربوطه يك لوله متصل به دستگاه سونوگرافي را همراه با يك سوزن به نزديكي محل تخمدان ها مي رساند و با كمك سونوگرافي محل دقيق فوليكول ها را در تخمدان ها پيدا مي كند. سپس توسط سوزن مخصوص مايع فوليكول را همراه با تخمك هاي درون آن را به درون سوزن مي كشد. اين كار حدوداً 20 تا 30 دقيقه طول مي كشد.

مرحله باروري:

در اين مرحله اسپرم مردکه شسته شده است آماده مي شود و اين مقدار اسپرم را همراه با مايع فوليكول تخمداني زن به آزمايشگاه IVF مي برند.

برخي از مردان نمي توانند اسپرم كافي را از خود تخليه نمايند. بنابراين با استفاده از روش هاي خاصي مقدار اسپرم مورد نظر را از داخل بيضه مرد توسط سوزن تخليه مي كنند.

اگر اسپرم مرد كافي بوده و مشكل ناباروري مربوط به زن باشد , مايع اسپرم مرد را با مايع فوليكول زن مخلوط مي كنند و پديده لقاح خود به خود رخ مي دهد. يعني اسپرم ها در تخمك ها نفوذ كرده و تخمك ها را بارور مي كنند. ولي اگر اسپرم مرد ضعيف بوده و يا ناقص باشد, بايد اسپرم هاي سالم را با سوزن هاي بسيار ريز زير ميكروسكوپ در درون تخمك تزريق نمود. (ICSI)

يك روز پس از انجام اين كار, مي توانيم بگوييم كه چند تخمك را توانسته ايم بارور كنيم.

مرحله ريكاوري:

پس از آنكه تخمك هاي زن را در مرحله جمع آوري تخمك در اتاق عمل جمع آوري كرديم, زن مرخص مي شود و براي استراحت به خانه مي رود. زن ممكن است دچار درد خفيف شكم و يا خونريزي خفيفي نيز بشود. براي تسكين درد از  شیاف مسکن استفاده مي كنند.

مرحله تزريق پروژسترون:

در اين مرحله پروژسترون  به زن تزريق مي شود. البته شیاف نيز همين خاصيت پروژسترون  تزریقی را دارد. در هر صورت پروژسترون سبب مي شود كه در جدار داخل رحم سطح مناسب براي چسبيدن و لانه گزيني جنينها ایجاد شود .

مرحله انتقال جنين:

حالا شما داراي جنين هايي هستيدكه در محيط آزمايشگاهي با لقاح مصنوعي توليد كرده ايد. ما عموماً 2 تا 4 جنين را زير ميكروسكوپ انتخاب كرده و آن را در درون رحم زن منتقل مي كنيم.

پس از انجام اين كار زن را به خانه منتقل نموده و پس از 36 ساعت استراحت او مي تواند فعاليت روزمره خود را ادامه دهد.

مرحله تست بارداري:

دو هفته پس از انجام عمل يك تست بارداري قبل از ساعت 9 صبح انجام مي شود. و نتيجه موفق يا ناموفق بودن عمل به زوجين اعلام خواهد شد.


میکرواینجکشن یا تزریق اسپرم داخل تخمک (ICSI)
 موارد کاربرد:

عمدتا ‌در مواردی به کار می رود که اسپرم مرد از نظر تعداد، تحرک و یا شکل کیفیت لازم را ندارد.  در بعضی موارد هم که چندین مورد عمل IVF انجام شده و به نتیجه نرسیده است از عمل میکرواینجکشن استفاده می شود.

تفاوت میکرواینجکشن و IVF:

در میکرواینجکشن (ICSI) اسپرم به طورمستقیم توسط  متخصص آزمایشگاه در زیرمیکروسکوپ  به داخل تخمک  تزریق  می شود در حالیکه درIVF ، اسپرم در شرایط آزمایشگاهی در مجاورت تخمک قرار داده می شود تا خودش به داخل تخمک وارد شود و لقاح صورت گیرد.

مراحل انجام عمل: به طور کلی در این روش، یک اسپرم در محیط آزمایشگاه داخل یک تخمک تزریق می شود که به دنبال آن لقاح و تقسیم سلولی صورت می گیرد و جنین تشکیل می شود. میکرواینجکشن نیز مانند IVF شامل چند مرحله تحریک تخمدان،‌ تخمک گیری، تزریق اسپرم داخل تخمک و لقاح و انتقال جنین است.

در مرحله اول برای تحریک تخمدانها، از داروهای هورمونی استفاده می شود. تزریق عضلانی آمپول HMG تخمدانها را برای رشد فولیکول تحریک می کند و تزریق عضلانی آمپول HCG باعث بلوغ تخمک ها و انجام تخمک گذاری می شود.

در مرحله دوم عمل تخمک گیری با یکی از دو روش لاپاراسکوپی یا با مشاهدات سونوگرافی از طریق واژینال امکان پذیر است که در این کلینیک کار با استفاده از روش دوم انجام می گیرد. در روش دوم نیازی به بیهوشی  کامل نیست و با یک بیهوشی کوتاه مدت یا بی حسی موضعی قابل انجام است.

درحین عمل با استفاده از دستگاه سونوگرافی پزشک فولیکول ها را مشاهده می کند و با سوزن های مخصوص مایع فولیکولی همراه با تخمک کشیده می شودکه به این عمل اصطلاحا پانکچر می گویند.

در مرحله سوم ابتدا سلولهای دور تخمک به کمک آنزیم جدا می شود سپس اسپرم به داخل تخمک تزریق می شود. در عمل میکرواینجکشن نیز برای افزایش درصد موفقیت چندین تخمک لقاح می یابد لذا تعداد جنین های تشکیل یافته زیاد است که اگر این جنین ها کیفیت مطلوبی داشته باشند تعدادی از آنها با صلاحدید زوج منجمد و نگهداری می شوند تا در صورت نیاز برای بارداری های بعدی از این جنین ها استفاده شود.

در مرحله چهارم و پایانی نیز نیازی به بیهوشی عمومی نیست. جنین به وسیله یک کاتتر به داخل رحم منتقل می شود و یک  ساعت بعد از انتقال جنین بیمار مرخص می شود.

مزایا و محدودیت های این عمل  

یکی از مزایای میکرواینجکشن این است که حتی اگر یک اسپرم سالم از مرد وجود داشته باشد این عمل قابل انجام است. مزیت دیگر میکرواینجکشن این است که اگر بیمار فاقد لوله های رحمی باشد نیز مشکلی در انجام این عمل به وجود نمی آید.

اما محدودیت میکرواینجکشن آن است که میزان بارداری در زنان بالای 40 سال به علت پایین بودن کیفیت تخمک های زن  می باشد.

لیزر هچینگ چیست؟
اطراف تخمک را لایه ای از جنس مولکول های قندی پروتئینی بنام زونا پلوسیدا پوشانده است. این لایه باعث محافظت تخمک و جنین می شود و پس از مرحله لقاح، یکی از عوامل هدایت جنین از لوله رحم به سمت رحم است که مانع جداشدن سلول های جنین از یکدیگر می شود. همچنین پس از وارد شدن یک اسپرم به تخمک ساختار آن چنان تغییر می کند که مانع ورود اسپرم های بعدی می شود. پس از رسیدن جنین به حفره رحم و تشکیل بلاستوسیست در روز پنجم پس از لقاح به طور طبیعی این لایه نازک شده و به کمک آنزیم هایی که از جنین و دیواره رحم ترشح می شوند پاره می شود. به این فرآیند پاره شدن، هچینگ گفته می شود تا امکان چسبیدن جنین و نفوذ آن به داخل دیواره رحم فراهم آید.
آندومتریوز چیست؟
 

آندومتریوز یک بیماری پیچیده و مربوط به سیستم ایمنی و یا هورمونی است که دختران و زنان را در سنین باروری گرفتار می کند.نام این بیماری از واژه آندومتریعنی بافتی که سطح داخلی رحم را می پوشاند و هر ماه در دوره قاعدگی ساخته شده و ریزش می کند،گرفته شده است.در آندومتریوز  بافتی شبیه آندومتر در مناطق دیگر بدن در خارج از رحم یافت می شود.در این مناطق بافت آندومتریال به آنچه که به نام های ندول ها،تومورها،لزیون ها،کاشته ها، یا ضایعات نامیده می شود،تبدیل می گردد.این ضایعات می توانند باعث درد،نازایی و مشکلات دیگر شوند. شایع ترین مکان های ضایعات آندومتریال در شکم می باشند که تخمدانها ، لوله های رحمی،لیگامانهای محافظت کننده رحم،فاصله بین واژن ورکتوم،سطح خارجی رحم و پوشش داخلی حفره لگن را درگیر می سازند.گاهی اوقات،ضایعات در اسکارهای جراحی شکم،روی روده ها یا در رکتوم، روی مثانه،واژن،گردن رحم و فرج یافت می شود.

این ضایعات در خارج از محفظه شکم یعنی در ریه، بازو ،ران و دیگر مناطق نیز پیدا شده اند ولی اینها خیلی معمول نیستند.اگر چه نسبتا نادر است ولی امکان دارد که آندو سرطانی هم باشد.تحقیقات اخیر نشان داده که دختران و زنان مبتلا به آندو ، ریسک بالاتری برای ابتلا به سرطان دارند به ویژه سرطان های سینه و تخمدان و ملانوما. این دلیل و نیز طبیعت آندو که در بسیاری از موارد مختل کننده زندگی است،باعث می شود که دختران و زنان از علایم آن غافل نشوند.همانند پوشش داخلی رحم، ضایعات آندومتریال معمولابه هورمون های دوره قاعدگی پاسخ می دهند.هر ماه بافت ساخته شده ریزش پیدا کرده و باعث خونریزی می شود.به هر حال،بر خلاف آندومتر، بافت آندومتریال خارج رحمی راهی برای خروج از بدن ندارد و نتیجه آن خونریزی داخلی،فساد خون و ریزش بافت از ضایعات آندومتریال،تورم مناطق اطراف و تشکیل بافت اسکاراست.  

دیگر عوارض، بسته به نوع منطقه ضایعات می توانند بصورت پارگی ضایعات (که می تواند منجر به گسترش آندومتریوز به مناطق جدید شود) تشکیل چسبندگی ها، خونریزی روده یا انسداد (اگر ضایعات درون یا نزدیک روده ها باشند)

تداخل در عمل مثانه (اگر ضایعات روی مثانه یا داخل آن باشند) و دیگر مشکلات باشند. به نظر می رسد که علایم با گذشت زمان بدتر شوند در حالیکه در برخی موارد، دوره های بهبود موقت و بازگشت دوباره وجود دارد.


علائم: شایعترین علائم آندومتریوز، درد قاعدگی(کرامپ) پیش از پریود و هنگام آن (معمولابدتر از کرامپ های قاعدگی نرمال)، درد حین فعالیت جنسی یا پس از آن ، نازایی و خونریزی شدید می باشد. دیگر علائم ممکن است شامل خستگی ،حرکات دردناک روده ایی معده ای هنگام پریود، درد پایین کمر حین پریود، اسهال یا یبوست و دیگر ناراحتی های روده ای هنگام پریود است.                                                                              

 تشخیص: تشخیص آندو متریوزمعمولا قطعی نیست مگر آنکه بوسیله لاپاراسکوپی ثابت شود.لاپاراسکوپی یک روش جراحی است که تحت بیهوشی عمومی انجام می گیرد و شکم بیمار توسط گاز دی اکسید کربن متسع می شود تا امکان بررسی راحت تر ارگان ها توسط لاپاراسکوپ(یک لوله با نوری داخل آن) که از طریق یک شکاف کوچک در شکم قرار داده می شود، وجود داشته باشد. با حرکت دادن لاپاراسکوپ گرداگرد شکم، جراح می تواند وضعیت ارگان های شکمی را چک کرده و کاشته های آندومتریال را مشاهده نماید اگر دقت به خرج دهد،  گاهی یک پزشک با معاینه لگنی می تواند کاشته های آندومتریال را تشخیص دهد و علائم اغلب وجود آندومتریوز را آشکار می سازند ولی کار شایسته ای نیست که بدون اثبات توسط لاپاراسکوپ به درمان آندو متریوزپرداخت(برای مثال سرطان تخمدان برخی مواقع علائمی مانند آندو متریوز دارد.) لاپاراسکوپی همچنین محل، وسعت و اندازه ضایعات را نشان می دهدو  می تواند به پزشک و بیمار در تصمیم گیری آگاهانه و بلند مدت در مورد درمان و حاملگی کمک کند.

درمان: با گذشت سالها، درمان آندومتریوز گوناگون شده ولی هنوز درمان مطمئنی پیدا نشده است. برداشتن رحم و تخمدان به عنوان یک درمان قطعی در نظر گرفته می شود ولی تحقیقات انجمن و دیگر محققان میزان بالایی از ادامه بیماری یا بازگشت دوباره را نشان داده است و به این دلیل زنان نیاز به داشتن آگاهی به مراحلی دارند که برای محافظت از خود باید آنها را اجرا نمایند. معمولابرای تسکین دردهای آندو،متریوز مسکن ها تجویز می شوند: (خوراکی مانند ایبوپروفن و موضعی مانند شیاف ها). درمان با هورمونها با هدف توقف تخمک گذاری برای هر مدت ممکن انجام می شود و می تواند آندومتریوز  را گاهی طی دوره درمان و گاهی برای ماه ها یا سالها به خاموشی ببرد. درمان های مورمونی شامل قرص های جلوگیری، داروهای پروژسترونی مانند مدروکسی پروژسترون، یک مشتق تستوسترون بنام دانازول و آگونیست های هورمون آزاد کننده گنادوتروپین مانند لوپرولاید می باشند. عوارض جانبی برای برخی زنان در همه انواع درمان های هورمونی مشکل آفرین است. از آنجا که حاملگی اغلب موجب بهبودی و تخفیف موقتی علائم می شود و نیز چون اعتقاد بر این است که هر چه بیماری بیشتر طول بکشد احتمال نازایی بیشتر است، به زنان مبتلا به آندو امتریوزغلب توصیه می شود که حاملگی را عقب نیندازند. از سوی دیگر، مشکلات زیادی هم در مورد تجویز حاملگی برای درمان آندومتریوز  وجود دارد.

 

 ارسال سوال

مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:

  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
 
andموافق
یک مخالف
تصویر امنیتی
کد فوق را در فیلد زیر را وارد نمایید
نمایش 7 نظر
مرتب سازی براساس

مهناز
مهناز
ارسال شده در در 1400/05/13 06:47:53 ق.ظ

سلام خسته نباشید شرایط گرفتن جنین اهدایی چیه وهزینش چقدره اگه تعیین جنسیت کنیم

همسفر
همسفر
ارسال شده در در 1399/06/01 05:05:59 ب.ظ

سلام ای وی اف چطوریه

همسفر
همسفر
ارسال شده در در 1399/06/01 05:04:58 ب.ظ

سلام ای وی اف چطوریه

شبنم
شبنم
ارسال شده در در 1399/02/23 07:54:11 ب.ظ

سلام مرکز ارمغان پی آر پی تخمدان انجام میدن؟

کریمی
کریمی
ارسال شده در در 1397/05/23 02:07:36 ب.ظ

ایا جنینی که یکبار ذوب شده ودوباره آن را فریز کردند کیفیت روزاول خودرادارد وبرای انتقال مناسب هست یانه؟؟

Aaa
Aaa
ارسال شده در در 1397/04/24 02:02:51 ب.ظ

سلام هزینه أی وی اف چقدره‌؟

Aaa
Aaa
ارسال شده در در 1397/04/24 02:02:34 ب.ظ

سلام هزینه أی وی اف چقدره‌؟

38420174 51 (98+)
38420174 51 (98+)
ایران - مشهد - بلوار احمد آباد - بلوار ابوذر - نبش ابوذر 23
Copyright 1400 by armaghan-med.com