ناباروری (Infertility)

از نظر متخصصان علوم ناباروری، زوجی نابارور می باشند که اگر ۱۲ ماه پس از تصمیم جهت داشتن فرزند علیرغم انجام فعالیت جنسی طبیعی و بدون استفاده از روشهای پیشگیری، باردار نشوند. البته این تعریف مربوط به شرایطی می باشد که زن زیر 35 سال سن دارد و این مدت برای زن بالای 35 سال 6 ماه می باشد. البته ناتوانی در نگه داشتن حاملگی جهت یک تولد زنده نیز ناباروری تلقی می شود. معمولاً، زوجهای جوان سالم در طی یک دوره تخمک گذاری (یکماه) 20% شانس حاملگی دارند. مشکلات مردان علت 40% از موارد ناباروری است که بیشتر مربوط به مواردی مانند اشکال در تعداد، میزان حرکت و شکل اسپرم ها است.

ناباروری علل مختلفی دارد و در بسیاری از بیماران, ناباروری ممکن است بیش از یک علت داشته باشد. ناباروری ممکن است به دلیل مشکلات مردان (ناباروری مردان :Male Infertility) ، مشکلات زنان (ناباروری زنان :Female Infertility) و یا اینکه توجیه مشخصی برای آن وجود نداشته (ناباروری های توجیه نشده :Unexplained Infertility) باشد.

ناباروری اولیه و ناباروری ثانویه (Primary vs. Secondary infertility)

زوج هایی با ناباروری اولیه به بیمارانی اطلاق می شود که سابقه حاملگی ندارند ولی در مقابل، بیماران با ناباروری ثانویه زوج هایی هستند که در گذشته باروری موفق داشته اند و ناباروری را پس از حاملگی های قبلی تجربه می نمایند.

میزان شیوع

این آمار در کشورهای مختلف تقریبا مشابه است و میزان توسعه یافتگی یک جامعه تفاوت چندانی در میزان آن ایجاد نمی کند. بعنوان نمونه در کشور انگلستان نیز میزان شیوع ناباروری به همین میزان می باشد. از هر 100 زوجی که فعالیت جنسی طبیعی (هر 2 یا 3 روز) بدون روشهای پیشگیری دارند 16 زوج پس از گذشت 12 ماه باردار نمی شوند. در این کشور 25% از ناباروری ها بدلیل مشکلات مربوط به ناباروری مردان گزارش شده است در حالی است که ناباروری های توجیه نشده علت 25% از ناباروری ها می باشد. مشکلات ناباروری زنان 50% از مشکلات را به خود اختصاص داده است که 25% آن مربوط به عدم تخمک گذاری در بیماران و 25% درصد مابقی بدلیل مشکلات دیگر می باشد.


38420174 51 (98+)
38420174 51 (98+)
ایران - مشهد - بلوار احمد آباد - بلوار ابوذر - نبش ابوذر 23
Copyright 1400 by armaghan-med.com